Idrottsutbildning: Skidorientering RIG/NIU
Mountainbikeorientering NIU

Är din önskan att bli elitidrottare? Då får du den bästa starten hos oss!
På Mora gymnasium skapar vi möjligheter för dig dom vill idrotta och samtidigt satsa på en bra gymnasieutbildning. Skolan har genom åren utbildat många ambitiösa och duktiga elitidrottare som gått hela vägen till OS-guld. Som idrottskommun erbjuder Mora en traditionsrik idrottsmiljö med en stark idrottskultur där du kommer att hitta många likasinnade.

ALLMÄNT OM STUDIER OCH IDROTT PÅ MORA GYMNASIUM

Vilka program kan man kombinera med idrott? Vad gäller för inackorderingstillägg? Skolans idrottshistoria, träningsfilosofi mm.
Läs mer här!

TRÄNINGSPASS/TEORIPASS

Minst 3-5 halvdagar/vecka.

FYSTRÄNING/TESTER

Utöver alla träningspass ett antal olika test som mäter styrka, kondition och rörlighet såväl utomhus som i testmiljö.

ARENOR/TRÄNINGSMILJÖER

3 veckoläger (barmark september, snövana november, skidorientering november/december, MTBO våren).

BOENDE

Elever som flyttar hit hyr ett rum som de blir tilldelade på ett av våra boenden på Sport Campus, Tingsnäs eller Stentorp. Här bor de 2-3 elever i varje lägenhet och delar toalett och kök. Hyresvärd för dessa lägenheter är Mora Strand. Läs mer om boendet här!

MAT

Utöver skollunch erbjuds du köpa kvällsmat två kvällar per vecka.

ANTAL PLATSER ATT SÖKA

RIG platser på SkidO 4 st, NIU platser på SkidO 4 st, NIU platser på MTB-O 4 st

ELEVER SOM LYCKATS EXTRA BRA

Tre av våra nuvarande elever tog medaljer på hemma VM i Piteå under säsongen 2018-2019.

SAMARBETSPARTNERS

Mora kommun, Svenska Orienteringsförbundet, Svenska Skidförbundet

ANSÖKAN SKIDO/MTBO //
Sista ansökningsdag:
RIG: 15 oktober
NIU: 1 november- 1 december
Ansökningsadress:
http://www.svenskorientering.se/Utbildning/Sokutbildning/

AKTUELLA DOKUMENT
Mora gymnasiums policy för idrotter
Träningsdag Skidgymnasiet 2019 (pdf 8,37MB)

 

TRÄNARE //

På bild från vänster:
Jesper Arnesson
jesper.arnesson@mora.se
Krister Äkärbjär
krister.akarbjar@mora.se
Håkan Löfström Snihs
hakan.lofstrom@mora.se
Sara Nordahl
sara.nordahl@mora.se
Fredrik Svensson
fredrik.svensson@mora.se
Annlouise Almqvist
annlouise.almqvist@mora.se
David Frisk
david.frisk@mora.se
Karl-Johan Björkman
karl-johan.bjorkman@mora.se
Rikard Tynell
rikard.tynell@mora.se

PROGRAMANSVARIG//
Sara Nordahl
Tel: 0250-269 18
E-post: sara.nordahl@mora.se

ANSVARIG TRÄNARE//
Karl-Johan Björkman
Tel: 0250-267 26
E-post: karl-johan.bjorkman@mora.se

ANSVARIG IDROTTSCHEF//
Kristina Hård af Segerstad
Telefon: 0250-269 09
E-post: kristina.hard-af-segerstad@mora.se
Fredrik Svensson
Telefon: 0250-267 29
E-post: fredrik.svensson@mora.se