Idrottsutbildning: Skidorientering RIG/NIU

Är din önskan att bli elitidrottare? Då får du den bästa starten hos oss!
På Mora gymnasium skapar vi möjligheter för dig dom vill idrotta och samtidigt satsa på en bra gymnasieutbildning. Skolan har genom åren utbildat många ambitiösa och duktiga elitidrottare som gått hela vägen till VM-guld. Som idrottskommun erbjuder Mora en traditionsrik idrottsmiljö med en stark idrottskultur där du kommer att hitta många likasinnade.

Vanliga frågor och svar

Vilka program kan man kombinera med idrott? Vad gäller för inackorderingstillägg? Skolans idrottshistoria, träningsfilosofi mm.
Läs mer här!

Träningspass/Teoripass

Minst 3-5 halvdagar/vecka.

Fysträning/Tester

Utöver alla träningspass ett antal olika test som mäter styrka, kondition och rörlighet såväl utomhus som i testmiljö.

Arenor/Träningsmiljöer

Allt från gym till fjäll och vildmark!

Tävlingar/Matcher/Läger

3 veckoläger (barmark september, snövana november, skidorientering december).

Boende

Vi tillhandahåller boende genom avtal med hyresvärden Mora Strand. Alla boenden ligger inom 500 m från skolan. Man bor 2-3 elever i varje lägenhet.
Läs mer om boendet här!

Mat

Utöver skollunch erbjuds du köpa kvällsmat två kvällar per vecka.

Antal platser att söka

RIG platser på SkidO 4 st, NIU platser på SkidO 4 st

Elever som lyckats extra bra

Våra tidigare elever Linda Lindqvist, Isabel Salén och Magdalena Olsson tog EM-guld i vintras. Våra nuvarande elever tog både JVM- och UEM guld senaste vintern.

Samarbetspartners

Mora kommun, Svenska Orienteringsförbundet, Svenska Skidförbundet

Ansökan Skido

Sista ansökningsdag:
RIG: 11 september – 11 oktober
NIU: 1 – 20 november
Ansökningsadress:
Tryck här så kommer du till ansökan.

Aktuella dokument

Specialidrottspolicy för Mora gymnasium

Besöksdag 2020- deltagar ex

Programansvarig

Sara Nordahl
0250-269 18
sara.nordahl@mora.se

Ansvarig tränare

Karl-Johan Björkman
0250-267 26
karl-johan.bjorkman@mora.se

Ansvariga idrottschefer

Kristina Hård af Segerstad
0250-269 09
kristina.hard-af-segerstad@mora.se

Fredrik Svensson
0250-267 29
fredrik.svensson1@mora.se

Tränare (från vänster):

Krister Äkärbjär
krister.akarbjar@mora.se

Håkan Löfström Snihs
hakan.lofstrom@mora.se

Sara Nordahl
sara.nordahl@mora.se

Fredrik Svensson
fredrik.svensson@mora.se

Annlouise Almqvist
annlouise.almqvist@mora.se

David Frisk
david.frisk@mora.se

Karl-Johan Björkman
karl-johan.bjorkman@mora.se

Rikard Tynell
rikard.tynell@mora.se

Hanna Rost (saknas på gruppbilden ovan)


hanna.rost@mora.se