Moras bästa UF-företag

Nyheten publicerad: 6 februari, 2020

Nu är det klart vilka UF-företag som hade årets vassaste affärsidéer. Det bästa UF-företaget i Mora heter AddFresh UF!

Vinnarna fick ta emot sina priser i samband med kommunens näringslivsfrukost på Mora Parken. Årets vinnare är:

  1. Add Fresh UF med en egenhändigt framtagen textilspray som du kan spraya på dina kläder i syfte att minska på ditt tvättande, ett mer hållbart alternativ. I företaget ingår Moa Beronius, Isak Lindgren, Maja Schneider och Petter Halvdorsson.
  2. Four Elements UF som hjälper företag med personella resurser på mässor och event. De har haft flera uppdrag från företag både i Mora och utanför. I företaget ingår Wilma Björkman, Agnes Wicander, Maja Stefansson och Amanda Sandström.
  3. Dala Jewlery UF som gör ett egendesignat armband med inspiration från Dalarna. I företaget ingår Moa Emilsson, Hanna Bengtsson och Martin Sjödin.l

Alla tre företagen är direktkvalificerade till Dalamästerskapen 2020 i Kupolen, Borlänge den 25 mars. Vinnaren där får sedan tävla i SM i Stockholm. Ytterligare två företag har möjlighet att ta sig vidare till Dalamästerskapen tack vare varsitt wildcard:

  • Beez UF som erbjuder miljövänliga, trendiga och könsneutrala t-shirts med budskapet ”Better for the world”. Företaget säljer även posters. I företaget ingår Wilma Niva, Hanna Karlsson och Frida Palm.
  • Remake UF som tillverkar återanvändningsbara kaffefilter och bivaxdukar. I företaget ingår Lisen Hill och Elin West.

Grattis till vinnarna och tack till alla kreativa UF-företagare som varit med i år!

Se bilder på alla vinnare på Ekonomiprogrammets sida på Facebook

Vinnarna i Moras bästa UF-företag 2020.
Topptrion från vänster: Four Elements UF, Add Fresh UF och Dala Jelwery UF.