Skolledning

Gymnasiechef

Lena Rowa
Gymnasienämnd Mora, Orsa, Älvdalen
Övergripande ansvar/gemensamma frågor
Telefon: 0250 – 269 70
E-post: lena.rowa@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!

Intendent

Margaretha Danielsson
Personalansvar: Vaktmästar- och kafeteriapersonal
Fastighetsärenden, lokaler, städavtal, diarum mm
Telefon: 0250-269 19
E-post: margaretha.danielsson@mora.se

Rektorsområde 1

Biträdande rektor

Rigmor Johansson
Gymnasieprogram och personalansvar: EK, ES, IB, NA, SA, TE
samt Kommunikationsprofilen
Telefon: 0250 -269 22
E-post: rigmor.johansson@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!

Rektor

Susanne Frost
Gymnasieprogram och personalansvar: EK, ES, IB, NA, SA, TE
samt Kommunikationsprofilen
Telefon: 0250 – 267 22
E-post: susann.frost@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!

Idrottschef

Kristina Hård af Segerstad
All idrottsutbildning och personalansvar:
Fotboll, innebandy, ishockey, längdskidor,
skidorientering, mountainbikeorientering,
lokal idrottsutbildning samt Friskvården-PT
Telefon: 0250-269 09
E-post: kristina.hard-af-segerstad@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse

Idrottschef

Fredrik Svensson
All idrottsutbildning och personalansvar:
Fotboll, innebandy, ishockey, längdskidor,
skidorientering, mountainbikeorientering,
lokal idrottsutbildning samt Friskvården-PT
Telefon: 0250-
E-post: fredrik.svensson1@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse

 

 

 

 

 

Rektorsområde 2

Rektor

Magnus Andersson
Gymnasieprogram: BA, FT, IM, VO,
Lärling gymnasiet
Telefon: 0250-267 06
E-post: magnus.andersson@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!

Biträdande rektor

Gunillahelen Olsson
Gymnasieprogram: BF, EE, RL
Telefon: 0250-269 61
E-post: gunillahelen.olsson@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!

Biträdande rektor

Linda Klarström
Program: IM, Språkintroduktion, Gymnasiesärskolan
Telefon: 0250-269 20
E-post: linda.klarstrom@mora.se

Rektorsområde 5

Rektor

Åsa Lyhed
Vuxenutbildning i Mora, Orsa, Älvdalen
Grundläggande vuxenutbildning
Gymnasial vuxenutbildning
Särskild utbildning för vuxna
Svenska för invandrare
Yrkesutbildning för vuxna
Lärlingsutbildning för vuxna
Högskoleutbildning på distans
Telefon: 0250 – 267 08
E-post: asa.lyhed@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!

Biträdande rektor

Karl Erik Göthe
Vuxenutbildning i Mora, Orsa, Älvdalen
Grundläggande vuxenutbildning
Gymnasial vuxenutbildning
Särskild utbildning för vuxna
Svenska för invandrare
Yrkesutbildning för vuxna
Lärlingsutbildning för vuxna
Högskoleutbildning på distans
Telefon: 0250 – 269 71
E-post: karl-erik.gothe@mora.se
Mottagningstid: Enligt överenskommelse!