Internationella flickadagen 2018

Nyheten publicerad: 10 oktober, 2018

Internationella flickadagen 2018: Världens flickor höjer sina röster för förändring

Flickor hör till dem som har minst makt och inflytande i världen. Flickors röster tystas systematiskt och deras möjligheter att bestämma över sina liv begränsas av våld, diskriminering och patriarkala strukturer. På FN:s internationella flickadag den 11 oktober höjer tusentals flickor i över 70 länder sina röster.

Torsdagen den 11 oktober är det den internationella ”Flickadagen” och vi kommer att uppmärksamma den på skolan med information, bildspel och en tipspromenad invid de fasta informationsplatserna i bägge cafeteriorna. Där kan man läsa olika fakta  om FN och tidningen Världshorizont  samt även ta del av aktuella teman och nyheter.

Håll utkik efter aktiviteter och information i våra cafeterior.