Han vann novelltävlingen

Nyheten publicerad: 8 juni, 2020

Novelltävlingen på Mora gymnasium är avgjord! Benjamin Burtus Molin, SA17, skrev den vinnande novellen ”Stormön”.

Det var första gången som biblioteket på Mora gymnasium anordnade en novelltävling och temat var ”vinden”. Vinnarnovellen ”Stormön” är en fantasyinspirerad berättelse om bland annat styrka och revansch.

– Det känns bra! Jag är förvånad också för jag trodde inte att det var just ”Stormön” som skulle vinna. Jag hade skickat in fler bidrag som jag själv trodde mer på, säger Benjamin Burtus Molin.

Juryn var däremot helt enig.

– Benjamin har skrivit en utmärkt novell som var en favorit hos alla i juryn. ”Stormön” har en jättebra dialog och struktur. Det är enkelt att hänga med och berättelsen knyts ihop på slutet, säger skolbibliotekarie Sonja Lindeberg.

Juryns motivering:

”Stormön är en stark och väl genomförd berättelse. Den har även nerv och spänning och är överraskande. Texten berör oss på flera plan, dels för våldet i familjen dels för de fantasirika kopplingarna till vind. Slutet är både överraskande och hoppingivande. En en extra eloge till gåtan, vars svar även är temat för novelltävlingen.”

Läs vinnarbidraget ”Stormön” av Benjamin Burtus Molin

Hedersomnämnande

Juryn valde att ge ett hedersomnämnande till Egil Lissmyr, NA19, som också fick ta emot ett diplom för sina två berättelser.

Juryns motivering:

”De kreativa greppen i novellen om Gesunda är många och i kombination med den geografiska närheten och den historiska kopplingen ges flera dimensioner. Slutet är bra, både svävande och överraskande. Med fina och täta miljöbeskrivningar byggs berättelsen om myrmarkens upp, nästan som en spökhistoria. Historien är stark och visar på förståelse för svåra livsval, som hur beslut än tas tvingar personerna att leva med dem. Avslutningen är fin med sin vändning eller möjligen dubbeltydighet.”

”Vinden” av Egil Lissmyr (PDF)

”Vinden” av Egil Lissmyr (PDF)

Övriga bidrag

”När vinden vänder” av Zainab Alloto (PDF)

”Vinden” av Sarah Feller (PDF)

”Den blåvita sfären” av Benjamin Burtus Molin (PDF)

”Lev idag istället” av Benjamin Burtus Molin (PDF)

”Till slutet av våra dagar” av Benjamin Burtus Molin (PDF)

”Ventus väktarna” av Benjamin Burtus Molin (PDF)

”The Ocean Adventure” av Rebecka Lif

Juryn

Juryn bestod av:

  • Sonja Lindeberg, skolbibliotekarie Mora gymnasium
  • Ninni Skön, ungdomsbibliotekarie Mora bibliotek
  • Sonja Viklund, enhetschef för biblioteks- och kulturförvaltningen Mora kommun
  • Jane af Sandberg, journalist och författare
Benjamin Burtus Molin, vinnare av novelltävlingen.
Benjamin Burtus Molin vann novelltävlingen på Mora gymnasium. I framtiden vill han bli författare.