Yrkeshögskola till Mora?

Nyheten publicerad: 14 september, 2017

Mora kommun ansöker om YH-utbildning!

Mora kommun har för första gången lämnat in en ansökan om att få bedriva Yrkeshögskola!

Inriktning: ”Produktionstekniker med inriktning Robotteknik och CNC”. Det här är en utbildningsform som saknas på den lokala utbildningskartan i Mora. En Yrkeshögskola ska svara mot ett uttalat behov på arbetsmarknaden och drivas i nära samarbete med näringslivet. De företag och organisationer som sitter i utbildningens ledningsgrupp är aktiva när det gäller såväl planering som genomförande. I det här fallet har industrinätverket MAI i Mora under ett flertal år uttryckt ett behov av Produktionstekniker. Ansökan har tagits fram i nära samverkan mellan MAI, IUC (Industriella utvecklingscentra) och Mora kommun. Under januari 2018 beslutar Myndigheten för Yrkeshögskola om utbildningen beviljas. Vid ett positivt beslut står Mora kommun, den gemensamma gymnasienämnden, som huvudman för utbildningen. Utbildningen startar i så fall hösten 2018 och blir ett viktigt bidrag till kompetensförsörjningssystemet. Det är dock svårt att få en YH-utbildning beviljad, ca 70% av ansökningarna får avslag. Vi håller nu tummarna!

För mer information:
Marie Ehlin, Gymnasiechef
Stefan Sjöberg, Näringslivsutvecklare – Kompetensförsörjning