”Ordets makt” från Fredens Hus

Nyheten publicerad: 2 februari, 2018

Utställningen ”Ordets makt” från Fredens Hus kommer till Mora gymnasium.
Utställningen kommer att vara tillgänglig i Gamla teatersalen fr o m 6/2.

Bokningar för klasser görs via skolans interna webbplats.

Ord spelar roll. De kan förändra en människa, ett land och en hel värld. När vi väljer våra ord måste vi vara medvetna om hur de påverkar attityder, värderingar och handlingar. Denna utställning belyser ordets makt ur många olika perspektiv. Vilka ord använder ungdomar mot varandra idag? Vad är näthat? Hur ser propaganda ut och vad kan hatspråk få för förödande konsekvenser? Hur kan orden stärka oss och vad är yttrandefrihet? Hur har det fula språket förändrats genom historien? Ordets Makt är producerad av Fredens Hus.